Artykuły

Czy bank może od Ciebie żądać zwrotu kapitału kredytu? – PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ BANKU  

Wróć do listy wpisów

Kilka lat temu wezwałeś bank do zapłaty, a ten nadal się z Tobą nie rozliczył, a za to otrzymałeś pozew z sądu? A może skierowałeś do banku reklamację lub zawezwałeś bank do próby ugodowej już bardzo dawno temu, a bank dopiero teraz Cię pozywa? Czy musisz rozliczyć się z bankiem czy może roszczenie banku już się przedawniło?  

Jak działa przedawnienie?  

Przedawnienie oznacza, że po upływie określonego czasu bank traci prawo do skutecznego żądania od Ciebie zwrotu wypłaconego kredytu (w przypadku, gdy Twoja umowa kredytu okaże się nieważna). Jeśli bank czeka z działaniami, możesz uniknąć obowiązku oddania kapitału, nawet jeśli formalnie roszczenie nadal istnieje. 

Jak długi jest ten okres? 

Dla banków, które działają jako przedsiębiorcy, wynosi on 3 lata. To oznacza, że bank ma 3 lata na dochodzenie od Ciebie zwrotu kapitału.  

Od kiedy liczy się ten termin? 

Okres ten zaczyna się liczyć od momentu, gdy bank po raz pierwszy otrzymał od Ciebie informację, że kwestionujesz ważność umowy. W praktyce będzie to moment doręczenia bankowi wezwania do zapłaty świadczenia nienależnego, reklamacji umowy kredytu, odpisu pozwu czy Twojego zawezwania do próby ugodowej.  

Przykłady: 

  • Jeśli napisane przez Ciebie wezwanie do zapłaty zostanie odebrane przez Bank w dniu 13 marca 2020 r., to bank będzie mógł wytoczyć przeciwko Ciebie powództwo najpóźniej do dnia 31 grudnia 2023 r. Jeśli bank złoży pozew dopiero 1 stycznia 2024 r., jego roszczenie będzie już przedawnione.  

Zanim zdecydujesz się na podnoszenie zarzutu przedawnienia, skonsultuj swoją sprawę z doświadczonym prawnikiem. W niektórych przypadkach, pomimo przedawnienia, sąd może nakazać Ci rozliczenie się z bankiem.  

Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej. 

Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88