Artykuły

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Wróć do listy wpisów

Sankcja kredytu darmowego, potocznie nazywana „SKD”, to prawna instytucja wprowadzona przez polskiego ustawodawcę w odpowiedzi na liczne naruszenia ze strony kredytodawców podczas zawierania umów kredytowych z konsumentami. Można z niej skorzystać w sytuacji, gdy bank lub inna instytucja finansowa nie poinformowała kredytobiorcy o wszystkich istotnych kwestiach związanych z zaciągnięciem kredytu. W konsekwencji skorzystania z tej sankcji, konsument jest uprawniony do spłaty kredytu w znacznie niższej wysokości, natomiast bank ma obowiązek zwrócić kredytobiorcy nadpłacone raty (o czym szczegółowo będzie mowa w kolejnych publikacjach).

W obecnym kształcie sankcja kredytu darmowego została uregulowana w art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim i może z niej skorzystać każdy konsument, któremu udzielono kredytu lub pożyczki po dniu 18 grudnia 2011 r. w kwocie nie wyższej niż 255 550 złotych (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej), a umowa zawarta z bankiem zawiera określone wady.

Co ważne, sankcja kredytu darmowego jest karą dla banków wprowadzoną do polskiego porządku prawnego w celu wprowadzenia prawa unijnego (art. 23 Dyrektywy 2008/48/WE). Dyrektywa unijna dała wytyczne, aby sankcje te były skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Dopiero polski prawodawca zdefiniował w jaki sposób będzie realizował unijne wytyczne, wdrażając go przez wprowadzenie SKD. Zdecydowanie można stwierdzić, że ochrona konsumentów stanowiła nadrzędny cel podczas wdrażania przepisów unijnej dyrektywy. Co ciekawe, Banki uważają, że to prawo jest dla nich zbyt surowe, ale należy pamiętać, że przepisy zostały stworzone, by chronić osoby zaciągające kredyty.

Warto również zauważyć, że osoby, które zawarły umowę przed wprowadzeniem wyżej wskazanego aktu prawnego nie są spisane na straty i w niektórych przypadkach również mogą skorzystać z ochrony. Omawiania instytucja została po raz pierwszy wprowadzona w art. 15 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim. Oznacza to, że osoby, które zawarły umowę kredytu po dniu 19 września 2002 r. (dzień wejścia ustawy w życie) mogą również skorzystać z SKD, lecz w nieco innym kształcie.

Masz kredyt lub pożyczę i zastanawiasz się czy również możesz uzyskać darmowy kredyt? Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej.

Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88