Po wytoczeniu powództwa przeciwko bankowi, jednym z bardziej wyczekiwanych etapów postępowania jest rozprawa. Pomimo tego, w większości przypadków jest to najbardziej stresująca część dla kredytobiorców. Złożenie zeznań na rozprawie przez powodów należy do kluczowych dowodów w procesie. Zeznania powodów pozwalają sądowi zapoznać się z okolicznościami zawarcia umowy kredytowej.
Najlepszym sposobem na przygotowanie się do rozprawy jest umówienie spotkania z pełnomocnikiem prowadzącym sprawę, na którym wskaże on jakie okoliczności będą badane przez sąd oraz przedstawi przykładowe pytania jakie mogą zostać zadane przez sąd oraz pełnomocników stron.
Do najczęstszych pytań zadawanych przez sąd należą:
- Jak kredytobiorca trafił do banku, w którym wziął kredyt?
- Czy bank dał porównanie kredytu w PLN i w CHF?
- Jaki był cel kredytu?
- Jak wyglądała procedura kredytowa?
- Czy kredytowana nieruchomość była wynajmowana lub pod jej adresem była zarejestrowana/prowadzona działalność gospodarcza?
Ponadto przed rozprawą warto, aby kredytobiorca przeczytał umowę kredytową, której dotyczy sprawa oraz jej załączników. Istotne mogą okazać się takie informacje jak kwota udzielonego kredytu, cel kredytu, wysokość wypłaconego kapitału oraz okres kredytowania. Ponadto sąd może badać czy kredytobiorca posiada status konsumenta oraz jego możliwości do skorzystania z ochrony związanej z tym statusem.
Najważniejszą kwestią, o której nie może zapomnieć kredytobiorca jest zabranie dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu). Przed rozpoczęciem przesłuchania sąd będzie wymagał okazania dokumentu w celu zweryfikowania osoby składającej zeznania. Dotyczy to również wezwanych świadków.
Zdarza się, że w sprawach, w których sąd uzna, że stan faktyczny sprawy nie jest skomplikowany i nie istnieją wątpliwości co do okoliczności sprawy, sędzia może zamknąć rozprawę oraz wydać wyrok. W bardziej skomplikowanych sprawach sąd może wyznaczyć jeszcze dodatkowe terminy rozpraw oraz dopuścić dowód z opinii biegłego.
Rola kredytobiorców podczas rozprawy jest znacząca, dlatego też istotne jest skorzystanie z usług profesjonalnych pełnomocników, którzy otoczą opieką kredytobiorcę, a ponadto będą czuwać nad przebiegiem całego postępowania sądowego.
Z tego względu do stałej praktyki naszej kancelarii należy przygotowanie naszych klientów pod względem formalnym, jak i również emocjonalnym, dzięki któremu uczestnictwo w rozprawie przestaje być stresujące.
Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej.
Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88