Artykuły

Sankcja kredytu darmowego w praktyce – co możesz odzyskać od banku?

Wróć do listy wpisów

Czy wiesz, że niektóre kredyty mogą być dla Ciebie tańsze, jeśli bank naruszył przepisy przy podpisywaniu umowy? Dzięki tzw. sankcji kredytu darmowego, możesz odzyskać część kosztów kredytu – dowiedz się, co w praktyce możesz zyskać!  

Skutkiem skorzystania z sankcji kredytu darmowego jest to, że będziesz zobowiązany do zwrotu bankowi jedynie kapitału kredytu (czyli kwoty, którą bank Ci wypłacił, gdy zawierałeś z nim umowę). Bankowi nie będą się należały żadne odsetki. W praktyce możesz sprawdzić swój harmonogram spłat otrzymywany od banku lub historię spłaty kredytu, gdzie bank powinien wyodrębnić, że na Twoją ratę składa się „część kapitałowa” i „część odsetkowa”. Po skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, spłacie w każdym miesiącu będzie podlegać wyłącznie „część kapitałowa” raty, natomiast wszystkie odsetki, które już uiściłeś bank będzie musiał Ci zwrócić. Jeśli umowę masz wykonywać jeszcze przez kilka lat, wówczas nie będziesz zobowiązany płacić odsetek w przyszłości.

Dodatkowo, jeśli skorzystasz z sankcji, bank powinien Ci zwrócić:

  1. prowizję za udzielenie kredytu,
  2. opłaty przygotowawcze, które uiściłeś na rzecz banku,  
  3. opłaty dodatkowe (okołokredytowe),
  4. koszty ubezpieczeń zawartych w związku z umową kredytu/pożyczki.

Zwrotowi nie podlegają wyłącznie koszty, które były związane z ustanowieniem zabezpieczeń.

Podsumowując, w wyniku skorzystania z sankcji kredytu darmowego, jak sama nazwa wskazuje, kredyt staje się „darmowy”, albowiem kredytobiorca musi spłacić bankowi wyłącznie to, co faktycznie uzyskał od banku – bez żadnych odsetek i innych kosztów.

Zastanawiasz się, czy Twój kredyt też może być darmowy? Skontaktuj się z nami, by bezpłatnie sprawdzić, czy możesz odzyskać część zapłaconych przez Ciebie kosztów. Wyślij umowę pod adres:

kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88