WIBOR (Warsaw Interbank Offered Rate) to wskaźnik referencyjny stosowany na rynku finansowym, który służy do mierzenia ceny pieniądza na rynku. Nie posiada on definicji ustawowej. Nie jest to wskaźnik stały i niezmienny. Jest on ustalany codziennie.
Ustalaniem wskaźnika WIBOR zajmuje się GPW Benchmark S.A., która jest spółką zależną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Nad wskazanym podmiotem pełni kontrolę jako administrator Komisja Nadzoru Finansowego. Tego typu nadzór pośredni jest prowadzony w celu zachowania wiarygodności i reprezentatywności stawek referencyjnych oraz zapewnienie transparentności metod, które służą ustalaniu wskaźnika.
Ustalanie WIBORu nazywany jest fixingiem. Co do zasady musi brać w nim udział co najmniej 10 banków, które otrzymały takie uprawnienie. Sam proces polega na przedstawieniu przez uczestniczące w tym panelu banki propozycji wartości stopy procentowej po jakim banki mają sobie udzielać pożyczek. W pierwszej kolejności spośród wszystkich propozycji odrzucane są dwie najwyższe oraz dwie najniższe oferty. Następnie na podstawie pozostałych wartości wyliczana jest średnia arytmetyczna. Może się zdarzyć, że w procesie weźmie udział mniejsza ilość banków. W sytuacji, gdy banków jest mniej niż 8 w obliczaniu średniej biorą udział wszystkie zgłoszone oferty.
Uczestnikami panelu WIBOR są największe polskie banki: BGK, Citi Handlowy, Millennium Bank, Bank Pekao, Santander Bank, Deutsche Bank, ING, mBank i oraz PKO Bank Polski.
Kontrowersyjną kwestią związaną ze wskaźnikiem WIBOR jest sposób jego funkcjonowania. Nie do końca wiadomo jakie czynniki (okoliczności faktyczne) usprawiedliwiające zmianę oprocentowania oraz relacje między zmianą tych czynników są brane pod uwagę przy ustalaniu jego wysokości. Stawka WIBOR nie odzwierciedla faktycznego kosztu pozyskania środków na rynku międzybankowym, lecz powstaje na podstawie deklaracji banków uczestniczących w panelu, a więc jego zmiana może nosić cechy uznaniowości i dowolności.
Fixing odbywa się na podstawie postanowień Regulaminów opracowanych przez Stowarzyszenie Rynków Finansowych ACI Polska oraz GPW Benchmark S.A., z których miałby wynikać sposób ustalania wskaźnika WIBOR. Tych postanowień nie można uznać są klarowne w szczególności dla tzw. przeciętnego konsumenta. Ponadto wskazane regulaminy nie są przedstawiane ani tłumaczone kredytobiorcom, dlatego też konsumenci nie są świadomi od czego zależy wysokość spłacanych przez nich rat.
Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej.
Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88