W dniu 8 maja 2025 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał istotny wyrok w sprawie C-324/23, który może mieć daleko idące konsekwencje dla kredytobiorców posiadających umowy walutowe, w szczególności te związane z upadłym Getin Noble Bankiem. Orzeczenie dotyczy dopuszczalności udzielenia zabezpieczenia kredytobiorcom poprzez m.in. wstrzymanie obowiązku spłat w trakcie procesu sądowego – w trakcie przymusowej restrukturyzacji.
W toku postępowania sądowego prowadzonego przeciwko Getin Noble Bank w restrukturyzacji, kredytobiorcy złożyli wniosek o zabezpieczenie w postaci wstrzymania obowiązku spłaty rat na czas trwania procesu. Jednak przepisy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wykluczają możliwość stosowania takich środków wobec banku w restrukturyzacji. Zgodnie z ustawą, nie tylko nie można udzielić zabezpieczenia, ale również te dotychczas trwające ulegają umorzeniu.
TSUE zakwestionował zgodność tych przepisów z prawem Unii Europejskiej. W szczególności wskazał, że całkowite wyłączenie możliwości sądowego zabezpieczenia interesów konsumenta pozostaje w sprzeczności z Dyrektywą 2019/1023 oraz Dyrektywą 93/13/EWG. W ocenie Trybunału, nawet podczas restrukturyzacji nie można ograniczać ochrony prawnej jednostki, która dochodzi swoich praw w postępowaniu sądowym.
Ponadto TSUE podkreślił on, iż celem przepisów unijnych jest ochrona konsumenta jako słabszej strony stosunku prawnego. Jego interesy mają charakter nadrzędny względem interesów instytucji finansowej. Ochrona konsumenta według przepisów unijnych ma być realna i skuteczna, niezależnie od sytuacji banku. W praktyce oznacza to, że sądy krajowe powinny mieć możliwość wydawania postanowień o zabezpieczeniu w postaci wstrzymania obowiązku spłaty rat nawet wobec banku w restrukturyzacji. Przepisy obowiązujące w Polsce, które stoją w opozycji z dyrektywami powinny zostać dostosowane do wymagań prawa unijnego.
Wyrok ten otwiera drogę do skuteczniejszych działań sądu przeciwko instytucji finansowej w trakcie procesów sądowych w sprawach frankowych, również wtedy, gdy bank jest w stanie restrukturyzacji bądź upadłości.
Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej.
Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88