Artykuły

KIEDY MOŻESZ SKORZYSTAĆ Z SANKCJI KREDYTU DARMOWEGO  

Wróć do listy wpisów

– BRAK POUCZENIA O SKUTKACH ODSTĄPIENIA OD UMOWY I BŁĘDNE OKREŚLENIE WARUNKÓW ZMIANY TABELI OPŁAT I PROWIZJI 

W dzisiejszych czasach wiele osób korzysta z kredytów gotówkowych, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że w pewnych przypadkach można ubiegać się o sankcję kredytu darmowego (SKD). Dzięki SKD, kredytobiorca spłaci na rzecz banku jedynie kwotę kredytu, którą mu wypłacono, bez żadnych odsetek i prowizji. W poprzednich artykułach wskazywaliśmy, m.in. na możliwość skorzystania z sankcji, jeśli w Twojej umowie przewidziano kredytowaną prowizję. W jakich jeszcze sytuacjach można skorzystać z tej możliwości? Wyjaśniamy poniżej. 

Umowa kredytu powinna zawierać pouczenie o tym jakie są skutki odstąpienia od umowy oraz na jakich warunkach dochodzi do zmian opłat i prowizji obciążających konsumenta. Jeśli bank w umowie nie określił w umowie powyższych warunków, możesz skorzystać z SKD.  

Konsument powinien zostać pouczony nie tylko o trybie odstąpienia od umowy (co często w umowach się znajduje i co nie jest kwestionowanie), lecz również o konsekwencjach złożenia takiego oświadczenia. Prawidłowo skonstruowana informacja powinna wskazywać, że na skutek poprawnie złożonego oświadczenia o odstąpieniu od umowy, umowę traktować się będzie jako nigdy nie zawartą. Setki umów, które już przeanalizowaliśmy, nie zawierają takiego prawidłowego pouczenia, ograniczając się jedynie do uregulowania trybu odstąpienia od umowy. Ustawa nakłada jednak szersze obowiązki na banki, które nie są przez nie respektowane.   

W zakresie drugiej z omawianych przesłanek, należy podkreślić, że prawidłowo skonstruowana umowa o kredyt konsumencki powinna zawierać informację o kosztach, które konsument jest zobowiązany ponieść. Nie chodzi tu jedynie o wskazanie odsetek, ale również innych kosztów składających się na koszt kredytu (opłaty za prowadzenie rachunku, koszty ubezpieczeń itp.). Oprócz wskazania wysokości tych kosztów, umowa powinna zawierać informacje o sposobie ich obliczania oraz o warunkach na jakich ulegają one zmianie. Opis danego kosztu powinien obejmować jego wysokość (w jednostkach pieniężnych) lub podstawy obliczania tej wysokości. Jeżeli powstanie kosztu ma zależeć od pewnych przesłanek, dokument umowy powinien określać te przesłanki. Natomiast te przesłanki powinny być na tyle sprecyzowane, aby były w stanie uchronić konsumenta przed arbitralnością kredytodawcy. Z naszej praktyki wynika, że banki w umowach zawieranych z konsumentami w sposób błędny regulują warunki zmiany opłat i prowizji wskazując na niejasne i nieprecyzyjne warunki zmiany. Podstawą zmiany opłat obciążających konsumenta jest według twierdzeń banku np. „zmiana przepisów prawa”. Nie powinno budzić wątpliwości, że tak zdawkowe postanowienie umowne jest nieuczciwe i może prowadzić do skorzystania z sankcji kredytu darmowego.  

Kluczowym jest przy tym, że wystąpienie już tylko jednej z ww. przesłanek/uchybień może prowadzić do skorzystania z SKD. 

Zapraszamy do dokonania darmowej analizy swojej umowy kredytowej. 

Wyślij umowę pod adres: kontakt@pogotowiebankowe.pl lub zadzwoń +48 91 817 18 88